Czy wrócą te lata?

POGRANICZE – 09.05.2000 r.

Czy wrócą te lata?

Do 1990 r. Jarosław był stolicą fotografów w południowo-wschodniej Polsce. Działały tu prężne kluby, stowarzyszenia, a najbardziej znany był Klub Fotograficzny "ATEST 70". Jego założycielami byli trzej zapaleni fotograficy: Jan A. Gruntowicz, Kazimierz Król oraz Krzysztof Ziemba.

W lutym 1970 r. założyli oni przy Domu Kultury w Jarosławiu Foto-Klub, który w styczniu 1977 r. przyjął nazwę Klubu Fotograficznego "ATEST 70". Klub był pełnoprawnym członkiem Federacji A.S.F. w Polsce. Odbywały się tu liczne imprezy: seminaria, sympozja fotograficzne, wieczory autorskie, konkursy miesiąca oraz prezentacje przeźroczy. Organizowano wystawy zbiorowe, indywidualne, poplenerowe oraz konkursy klubowe i ogólnopolskie takie jak: "KONFRONTACJE FOTOGRAFICZNE", "FOTOGRAFIA ROKU" (tylko jedno zdjęcie). Mobilizowały one całą czołówkę polskiej fotografii i należały do najbardziej prestiżowych w Polsce.

Na spotkania i plenery fotograficzne organizowane przez klub: Rzepedź – 74 i 75 r., Susiec – 73 r., Zamość – 76 r., Bircza – 78 r., Słonne – 79 r., Olszany – 80 r., Roztocze -81 r., Nienadowa – 82 r., Lesko – 86 r., Szczebrzeszyn – 84 r., Lwów – 88 r., Dubiecko – 78 r., a finansowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, przyjeżdżali znakomici i uznani polscy fotograficy i teoretycy: Konrad K. Pollesch, Jerzy Jawczak, Wojciech Tuszko, Jerzy Busza, Henryk Rogoziński, Juliusz Garstecki, Leszek Golec, Janusz Witowicz, Jerzy Wygoda i wielu innych. Zawiązało się wiele przyjaźni ze środowiskiem rzeszowskim, krakowskim, poznańskim i warszawskim, czego dowodem były wystawy autorskie stamtąd pochodzące. Również i klubowe wystawy krążyły po Polsce prezentując poczynania "ATESTU".

Zmieniły się czasy, brak sponsorów oraz funduszy na organizację wystaw spowodował marazm także w tej dziedzinie sztuki. Fotograficy zajęli się szukaniem innych źródeł zarobkowania. Skończył się entuzjazm i "ATEST 70" po roku 90 zaprzestał działać.

Obecnie są już widoczne zmiany. Muzeum jarosławskie organizuje konkurs fotograficzny pt. "Jarosław – oblicze miasta". Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1995 r. W marcu 1999 r. powstało Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne "ATEST 2000", działające przy Miejskim Ośrodku Kultury. Posiada osobowość prawną, a pierwszym prezesem został Jacek Jamróz.

      

Zrzesza ono ponad 20 osób różnych profesji, w różnym wieku, złączonych wspólną pasją fotografowania. Zdjęcia ich autorstwa ukazują się w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz folderach, biuletynach, kalendarzach, informatorach, a także w internecie.
Zaprezentowali swoje prace fotograficzne na wystawach indywidualnych: Paweł Chmielowiec (Jarosław); Czesław Dziaduś (Jarosław, Rzeszów oraz Chicago); Tadeusz Jamróz (Jarosław); Lidia Polak (Przemyśl).
W trzeciej edycji konkursu fotograficznego pt. "Jarosław – oblicze miasta" zdjęcia siedmiu członków Towarzystwa zakwalifikowały się na wystawę pokonkursową. W tymże konkursie Jacek Jamróz i Jerzy Ślusarz otrzymali wyróżnienie, natomiast Czesław Dziaduś II nagrodę za całokształt prac.

Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne "ATEST 2000" chce nawiązać do dobrych tradycji z dawnych lat Klubu Fotograficznego "ATEST 70". Na piątkowych spotkaniach wymienia się poglądy i doświadczenia dotyczące warsztatu pracy. Towarzystwo organizuje jednodniowe plenery fotograficzne poza Jarosławiem. Od stycznia br. odbywają się wewnętrzne konkursy miesiąca. Członkowie Towarzystwa biorą również udział w akcjach charytatywnych. Planowany jest kilkudniowy plener fotograficzny. Jak będzie liczny i jak długi zależy od hojności sponsorów i dyrekcji MOK. Przewidziane są giełdy fotograficzne.

Fotografia jest bardzo kosztowną dziedziną sztuki i nie wszystkich stać na udział w wystawach. Dlatego tak wiele zależy od pomocy sponsorów i władz miasta. Dzięki prężnej działalności Towarzystwa można spowodować ożywienie tej dziedziny sztuki na jarosławskim gruncie. Wtedy powrócą dobre lata i Jarosław znów stanie się stolicą fotografii województwa podkarpackiego.

Czesław Dziaduś
Źródło: POGRANICZE (09.05.2000. r.)