Przez pryzmat obiektywu

Nasz Dziennik – Czwartek, 20 stycznia 2005, Nr 16 (2121)

Przez pryzmat obiektywu

„Kalwaria Pacławska 2004” to tytuł wystawy poplenerowej Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000. Kilkanaście różnorodnych prac można do końca stycznia oglądać w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Kalwaria Pacławska położona pośród wzgórz i lasów jest miejscem kultu religijnego nawiedzanym przez pielgrzymów zwłaszcza w ramach dorocznego Odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej. Jednak piękno i urok tego miejsca zadziwia i urzeka nie tylko latem. Udowadniają to jarosławscy fotograficy, którzy w ramach pleneru fotograficznego odwiedzili kalwaryjskie wzgórze jesienią ubiegłego roku. Mimo niesprzyjającej aury i padającego deszczu przez pryzmat obiektywu ukazali specyfikę kalwaryjskich dróżek, kapliczek i tulącej się z wolna do zimowego snu przyrody, które we mgle budzącego się do życia dnia i pożółkłych liści oddają atmosferę tego szczególnego miejsca. Jakże inaczej w tej jesiennej scenerii rysuje się obraz konfesjonałów skrytych gdzieś w klasztornych krużgankach czy wreszcie opustoszałe aleje i samotne o tej porze ławeczki, ciszą i zadumą odbiegające od miejskiego gwaru, które sprzyjają refleksji. Uwadze fotografików nie uszły też malownicze plenery dróg i łąk, które w czasie sierpniowego odpustu przemierzają tysiące pątników. Teraz puste, jakby wyczekiwały czasu pielgrzymki…

     

Jak podkreśla Jerzy Ślusarz, prezes Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000, uczestnikami pleneru były osoby biorące udział w cotygodniowych spotkaniach, którym fotografia jest bliska. – Celem pleneru była integracja jarosławskiego środowiska fotograficznego, wymiana doświadczeń, ale również mobilizacja do twórczej aktywności. Myślę, że cel został osiągnięty, zwłaszcza że część młodych fotografików uczestniczyła w plenerze po raz pierwszy, a dowodem na to są prezentowane na wystawie zdjęcia – komentuje Jerzy Ślusarz. Trzon JTF ATEST 2000 stanowią fotograficy, działający przed laty w jednym z prężniej rozwijających się w Polsce Klubów Fotograficznych – ATEST 70. Poprzez organizację wystaw zbiorowych oraz indywidualnych aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Jarosławia.

Mariusz KamienieckiŹródło: Nasz Dziennik (20 stycznia 2005)

Wystawa „Kalwaria Pacławska”